Lupy ze światłem czy bez?

Zdecydowanie ze światłem, jeżeli mielibyście do wyboru czy iść w nocy przez las z latarką czy bez zdecydowanie większość z Was wybrałaby spacer z latarką. Tak samo jesz w przypadku pracy z oświetleniem. Doświetlenie pola zabiegowego skupionym światłem bardzo usprawnia i zwiększa precyzję pracy. Pamiętajcie, że montaż oświetlenia zwiększy wagę lup. Myślę jednak, że w tym przypadku jest to sprawa drugorzędna.

Światło przewodowe czy bezprzewodowe?

Ostatnio na rynku pojawiło się sporo świateł bezprzewodowych – jest to bardzo wygodne rozwiązanie ponieważ nie musimy się męczyć z kablem. Ma ono natomiast – przynajmniej teraz więcej wad niż zalet – może to się zmieni w przyszłości. Zwykle jego waga jest znacznie większa od tego na przewodzie, ponieważ musi w sobie zawierać również akumulator, który swoje waży. Druga sprawa – akumulator jest małej pojemności przez co praca ze światłem jest znacznie krótsza od tego w świetle przewodowym. Ja wybrałem oświetlenie przewodowe – aby kabel mi nie przeszkadzał trzeba go umiejętnie poprowadzić na plecach wtedy w zupełności nie przeszkadza. Jeżeli przyjmujecie ciągiem 6-10 pacjentów na tą chwilę oświetlenie przewodowe będzie dla Was odpowiedniejsze.

Co powinniście zrobić przed zakupem lup?

To od czego powinniście zacząć to zrobienie pomiaru rozstawu waszych źrenic. Jest to bardzo proste i szybkie badanie. Myślę, że każdy optyk czy optymetrysta takie badanie Wam wykona od ręki – ważne żebyście zwrócili uwagę na to, żeby zostało ono wykonane „do nieskończoności” inny pomiar może skutkować błędnym doborem lup. Kiedy macie już pomiar możecie zacząć dzwonić do przedstawicieli. Podczas rozmowy zostaniecie zapytani o rozstaw i odległość roboczą, w której pracujecie. Pierwszy pomiar już macie, natomiast druga wartość wyjdzie podczas testu. Osoba wysoka, pracująca z pacjentem leżącym na pewno będzie mieć  dłuższą odległość roboczą – ok 45 cm. Osoba niska pracująca z pacjentem pół leżącym będzie potrzebowała lup z krótszą ogniskową – 30-35 cm. To o czym powinniście pamiętać to aby nie kupować lup bez testowania – musicie być pewni swojego wyboru ponieważ, wprowadzanie zamian w lupach już wykonanych jest bardzo kosztowne.

Czy jak noszę okulary to mogę pracować w lupach??

Oczywiście! Na rynku są lupy, do których można wbudować korekcję, więc wada wzorku nie jest problemem.

Temat powiększenia jest teraz na czasie i na pewno będzie się szybko rozwijał. Jeżeli zależy Wam na pracy ergonomicznej – mniej męczącej, a bardziej efektywnej spróbujcie pracy w lupach.

Jeśli miałbyś/miałabyś jakieś pytania to służę pomocą.
Wojciech Chaciński tel.  
690 611 337

2 Responses

  1. Myślę nad zakupem lup, ale jedyne czego się obawiam to tej odległości roboczej. W zawodzie jestem od roku, ale nadal mam problem z ustawieniem pacjenta i w trakcie pracy często zmieniam wysokość fotela, żeby nie nadwyrężać kręgosłupa. Co w takim przypadku?

  2. Odległość robocza to nie jest jeden określony punkt, w którym będziesz widziała ostro. Zwykle jest to ok 10 cm ( w zależności od lupy), czyli jeżeli odległość robocza (ogniskowa) wynosi 40 cm to znaczy, że pomiędzy 35-45 cm będziesz widziała wyraźnie. Myślę, że w tej odległości spokojnie sobie poradzisz z ustawieniem pacjenta. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o przetestowanie lupy z krótszą bądź dłuższą odległością roboczą. Musisz być pewna swojego wyboru bo proces rekalibracji trwa długo i jest dość kosztowny.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *