Wiedzieliście, że w jamie ustnej mamy ponad 1000 gatunków bakterii? Jeżeli pomiędzy nimi jest zachowana równowaga, możemy śmiało stwierdzić, że nasza jama ustna jest zdrowa. W przypadku jej zachwiania, czyli nadmiernego wzrostu bakterii potencjalnie chorobotwórczych mamy większe ryzyko wystąpienia próchnicy, choroby przyzębia lub halitozy.

Sam mikrobiom jamy ustnej nie jest jedyną przyczyną wystąpienia chorób przyzębia. Jest on ednym z czynników ryzyka. Do pozostałych czynników ryzyka zaliczamy:

– palenie tytoniu 

– stres 

– cukrzyca 

– osteoporoza 

– inne choroby ogólne przyczyniające się do obniżenia odporności pacjenta 

DETERMINANTY: 

– wiek  

– płeć 

– status społeczny 

– czynnik genetyczny

Nie od dziś wiadomo, że choroby jamy ustnej wpływają na cały nasz organizm. Problemy kardiologiczne, wpływ na przebieg cukrzycy, czy wystąpienie przedwczesnego porodu są najczęściej wymieniane jako ściśle związane ze zdrowiem jamie ustnej. Ponadto udowodniono, że choroby dziąseł mogą mieć powiązanie z  chorobami  płuc, chorobą Alzheimera, osteoporozą.

Przestrzeganie regularnych wizyt profilaktycznych i zaleceń odnośnie higieny domowej ustalonych indywidualnie przez higienistkę stomatologiczną gwarantuje zachowanie zdrowia jamy ustnej.

Wizyta profilaktyczna powinna składać się nie tylko z wykonania zabiegu, ale również nieodzowną jej częścią jest instruktaż, motywacja i rozmowa z pacjentem. Każdy pacjent powinien być potraktowany indywidualnie i produkty, które mu się zaleca muszą być dopasowane do jego potrzeb i problemów. Zazwyczaj u pacjentów periodontologicznych, z częstym występowaniem próchnicy polecamy produkty „przeciwbakteryjne” – pasty, płukanki. Jest to jak najbardziej słuszna decyzja, ale ostatnio mamy również możliwość stosowania produktów z „dobrymi” bakteriami.

Czy słyszeliście o suplemencie diety  salistat SGL03??

Jeśli tak, to super! Mam nadzieję, że chętnie polecacie go swoim pacjentom, bo naprawdę warto.

Jeśli nie, to pozwólcie, że Wam go przedstawię i gwarantuję, że wskoczycie na poziom wyżej szczególnie,  jeśli chodzi o opiekę nad pacjentami periodontologicznymi 🙂

Zacznijmy może od tego co mamy w środku:

Lactobacillus salivarius SGL03 2 mld jednostek tworzących kolonie

Laktoferyna 50 mg

Witamina D 5 mikrogramów

Glukooligosacharydy 1000 mg

Olejek cytrynowy 0,5 mg

Olejek rozmarynowy 0,5 mg

Suplement diety salistat SGL03 jest całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu. Jest on odporny na niskie pH, szybko się namnaża, bo jego podział następuje co 10 min w temperaturze 37 stopni. Należy  go  zastosować bezpośrednio przed snem, po to  aby zawarty w nim probiotyk miał najlepsze warunki do namnażania- największa liczebność dobrych bakterii występuje po po 8-9 h, czyli tyle ile mniej więcej śpimy.

W jaki sposób działa probiotyk??

Pierwszym etapem jest koagregacja i konkurencyjne wypieranie innych bakterii, co uniemożliwia im przyłączanie się do powierzchni zębów i śluzówki jamy ustnej.  L.salivarus działa także ograniczająco na namnażanie „złych ‘ bakterii poprzez wytwarzanie bakteriocyn L27 i L30, które uszkadzają ich błony komórkowe. Probiotyk także  konkuruje z innymi bakteriami o składniki odżywcze, a  to że szybko się namnaża i osiąga w krótszym czasie większą liczebność działa tylko na jego korzyść  🙂

Skuteczność probiotyku  zawartego w salistat SGL03, ale także jego pełnego składu  jest udowodniona w badaniach laboratoryjnych, a więc możecie być na 100% pewni, że ten produkt działa. Są liczne badania wskazujące, że namnażanie bakterii patogennych takich jak Streptococcus mutans, Streptococcus pyogenes, Porphyromonas gingivalis czy Prevotella intermedia jest zahamowane przez poszczególne składniki zawarte w salistat SGL03, a co za tym idzie? Oczywiście zmniejszenie krwawienia z dziąseł, wyciszenie procesu zapalnego poprzez redukcję ilości cytokin prozapalnych. Te wszystkie działania są ściśle powiązane z innymi składnikami, które mamy w składzie suplementu diety  salistat SGL03, a mianowicie: laktoferyna, olejek cytrynowy, rozmarynowy.

Suplement  diety salistat SGL03  jest dostępny w formie małych fiolek do jednorazowego zastosowania. Mamy możliwość wyboru opakowania z 10 lub 30 sztukami. W nakrętce mamy proszek, w którym są bakterie probiotyczne, laktoferyna witamina D , a  w płynie znajduje się pożywka dla probiotyku oraz olejki eteryczne  . Aby aktywować produkt należy przekręcić nakrętkę, tak jakbyśmy chcieli zakręcić butelkę, nastąpi przerwanie plastykowego kołnierza, a zawartość zbiornika w nakrętce zostanie uwolniona do płynu. Jak proszek całkowicie wysypie się do płynu należy produkt wymieszać i trzymać w jamie ustnej 30 sekund, rozprowadzając zawiesinę po dziąsłach. Nie płuczemy jamy ustnej wodą po zastosowaniu, bo najlepiej jest probiotyk  oraz inne składniki po prostu połknąć. Nie bójcie się, bo jest on bardzo smaczny, a jest to super sprawa szczególnie dla pacjentów, którzy mają tendencję chociażby do nawracających infekcji gardła. Tak jak wspomniałam wcześniej należy to robić bezpośrednio przed pójściem spać i co jest ogromnie istotne – po umyciu zębów, po zastosowaniu płukanki należy odczekać do 60 min, aby użyć probiotyk, bo zarówno pasty jak i płukanki działają przeciwbakteryjne, więc jest duże ryzyko, że nasz probiotyk może nie zadziałać.

Kiedy i komu zalecać salistat SGL03?

  1. Na 10 dni przed scalingiem, zabiegiem SRP.
  2. Na 10 dni przed zabiegiem implantologicznym i min. 30 dni po zabiegu.
  3. Przez min. 10 dni po ekstrakcji.
  4. Na 10 dni przed założeniem aparatu stałego i min. 30 dni po.
  5. Min. 30 dni przy zabiegach endodontycznych.
  6. Przed planowanym zabiegiem operacyjnym (w szpitalu) min. 30 dni.
  7. Kobiety w ciąży min. 30 dni.

Pacjentów periodontologicznych możemy podzielić na 3 grupy:

  1. Grupa wysokiego ryzyka – kuracja 60 dni kilka razy do roku (wręcz można polecić stosowanie permanentnie).
  2. Grupa średniego ryzyka – kuracja 30 dni 2-3 razy do roku.
  3. Grupa niskiego ryzyka – kuracja 30 dni 1-2 razy do roku.

Podsumowując, składniki suplementu diety salistat SGL03 działają hamująco na bakterie chorobotwórcze, przeciwzapalnie, immunomodulująco, ściągająco i odkażająco, a także skutecznie odświeżają oddech (więcej informacji na stronie www.salistat.pl). Jest on bardzo wygodny do stosowania, bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących, a także dzieci powyżej 12 roku życia. Jest odpowiedni dla wegetarian, bez glutenu, GMO, nie barwi zębów i nie zawiera cukru. Produkt możecie mieć w swojej klinice do zakupienia dla swoich pacjentów, skontaktujcie się z przedstawicielem, a przyjedzie i opowie Wam o współpracy. Odsyłam Was również na stronę www.nutropharma.pl www.salistat.pl po więcej informacji.

My polecamy naszym pacjentom suplement diety  salistat SGL03 i powiem Wam, że jak na razie efekty są naprawdę bardzo dobre. Pacjenci sobie bardzo chwalą jego smak, wygodę stosowania jak i to, że widzą realne pozytywne zmiany. Czego więcej chcieć?? Będziemy Was na bieżąco informować odnośnie naszych doświadczeń w stosowaniu Salistatu SGL03.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *