Każdy z Was na pewno widział osobę pracującą w lupach – rodziły Wam się wtedy pytania – „Czy to naprawdę jest potrzebne? Czy to pomoże mi w codziennej pracy? Czy to tylko dodatkowy gadżet, którymi w dzisiejszych czasach lubimy się otaczać? Myślę, że po przeczytaniu tego tekstu odpowiedź powinna być prosta. Jakiś czas temu miałem przyjemność spotkać się z lekarzem, który pracuje tylko i wyłącznie w powiększeniu – lupy i mikroskop. Po naszej rozmowie jedno zdanie utkwiło mi w pamięci – które przekazuje dalej „Jeżeli chcesz dobrze i dokładnie wykonywać swoją pracę – nawet zabiegi higieny –  musisz pracować w lupach.”  Tak też zrobiłem. Oczywiście lupy kupiłem i pracuję w nich codziennie. Wiem, że jeszcze sporo z Was nie pracuje w powiększeniu i zastanawia się nad zakupem lup. Chciałbym Wam krótko wyłożyć temat „lupowy” – mam to już za sobą więc myślę, że rozwieję wszystkie Wasze pytania i wątpliwości. Zostawię też kontakt do siebie  w razie dodatkowych pytań.

Jakie lupy wybrać?

Na rynku mamy dwa rodzaje lup – uchylne: Flip-Up i wklejane: TTL. Lupy uchylne, czyli z możliwością podniesienia optyki do góry – kiedy optyka jest w górze – mamy klasyczne okulary. Jest to wygodne, ponieważ nie musimy za każdym razem zdejmować lup. Drugą zaletą jest to, że mamy możliwość ustawienia dowolnego rozstawu optyki – takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku, kiedy lupy kupowane są do gabinetu dla kilku lekarzy. Główną ich wadą jest duża waga i konieczność ustawiania optyki przy każdorazowym założeniu ich do pracy. Zdecydowanie większość lekarzy i higienistek/ów, których spotykam użytkuje lupy wklejane – indywidualnie dopasowane zarówno pod kątem rozstawu źrenic jak i odległości roboczej. Dlaczego? Ponieważ są dużo bardziej komfortowe i lżejsze od lup uchylnych – produkt indywidualnie dopasowany i skrojony na miarę zawsze się lepiej sprawdza w praktyce.

Jakie powiększenie wybrać?

Jest to sprawa bardzo indywidualna i każdy sam powinien wiedzieć na czym mu najbardziej zależy. Zwykle jeżeli są to pierwsze lupy do codziennej pracy, powiększenie nie powinno przekraczać 3.0x. Wzrok wtedy nie meczy się aż tak szybko, chociaż adaptacja przez pierwsze godziny pracy na pewno będzie trudna. Musicie pamiętać o tym, że im większe powiększenie wybierzecie lupa będzie odpowiednio cięższa.

cdn.

Jeśli miałbyś/miałabyś jakieś pytania to służę pomocą.
Wojciech Chaciński tel.  
690 611 337

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *